Sevilen yemeklerin yapımında önemli bir malzeme olarak yer alan un, çeşitleri bakımından oldukça geniş bir seçenek yelpazesine sahiptir. Tam buğday unu, yulaf unu, arpa unu ve kırık buğday unu gibi değişik çeşitleri bulunan un ile harika yemekler yapabilirsiniz. Un kullanarak lezzetli ekmekler pişirebilirsiniz. Ekonomik olması açısından 25 kg un, fiyat olarak ilginizi çekebilir. Değişik un seçenekleri arasından ihtiyacınıza uygun olan ürünü tercih edebilirsiniz. 

Un Çeşitleri ve Özellikleri

Tam buğday, kırmızı buğday, çavdar, yulaf, arpa, kırık buğday, karabuğday, keçiboynuzu ve karakılçık buğdayı unu bilinen un çeşitleri arasında yer alır. Greçka olarak da adlandırılan karabuğday bitkisinden elde edilen un, buğday familyasında yer almadığı için gluten içermez. Glutenli gıda tüketmek istemeyenler için karabuğday unu ideal bir seçenek olabilir. İçinde potasyumun yer aldığı karabuğday unu tansiyon düşürücü etkisiyle de büyük beğeni toplar. Yüksek miktarda protein ve lif, düşük miktarda da yağ içeriği için diyet yapanlar tarafından tercih edilir. Antioksidan bakımından zengin olan tam buğday unu ise kişilere uzun süreli tokluk hissi verir. Tam buğday unundan yapılan ekmekler hem doyurucu hem de lezzetlidir.

Makarna, bisküvi, kurabiye ve değişik hamur işlerinde temel malzeme olarak beyaz un kullanabilirsiniz. Beyaz un ile birbirinden lezzetli tarifler hazırlayabilirsiniz. Yulaf ununu pankek ve omlet yapımında kullanabilirsiniz. Arpa unuyla ekmek yapabilirsiniz. Arpa ununda yer alan krom kan şekerinin düzenlenmesinde oldukça etkilidir. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan un çeşitleri arasından ihtiyaç duyduğunuz ürünü pratik bir şekilde seçebilirsiniz. 

Un ve Tahılların Muhafazası

Un türlerinin çoğu serin, kuru ve doğrudan güneş ışığı almayan yerlerde saklanabilir. Unu kapalı bir kutu içerisinde muhafaza etmek gereklidir. Un ne kadar taze ise saklama ömrü de o kadar uzun olur. Bu nedenle aldığınız unun son kullanma tarihini göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Unun kaliteli olması kullanım açısından son derece önem taşır. Kendi orijinal paketlerinde sakladığınız unu son kullanma tarihine kadar muhafaza edebilirsiniz. Kâğıt paketin ağzını açtıktan sonra unu kısa süre içerisinde tüketmeniz gereklidir. Ağzı açık kalan unların kullanım süreleri azalır. Bekleme süresini uzatmak isterseniz unu ağzı kapalı olan ve hava geçirmeyen kutuların içerisine koyabilirsiniz. Daha uzun süreli bekleme için unu alüminyum folyoya sararak derin dondurucuya atabilirsiniz. 

Taş değirmende öğütülmüş tam buğday unu çok fazla bekletilmeden kullanılabilir. Çabuk ekşime ve bozulma özellikleri gösterebildiğinden tam buğday ununu kısa sürede tüketmeniz gerekebilir. Derin dondurucu ya da buzdolabında saklanacak unların ikinci bir poşete sarılmasında fayda vardır. İkinci poşet sayesinde ilk paket içerisinde oluşabilecek buz kristalleri önlenebilir. Ununuzu nem ve kokudan arındırarak saklayabilirsiniz. 

Ekonomik Seçeneklerde Sunulan Un Fiyatları

Un fiyatları kendi arasında değişiklik gösterebilir. Unun türü, ağırlığı, kalitesi ve paketleme özellikleri fiyatlandırma üzerinde etkilidir. Ekonomik ve lezzetli olması bakımından beyaz un tercih edilebilir. 25 kg un fiyatı oldukça uygun olması bakımından kişilerin büyük ölçüde beğenisini kazanır. Organik ya da glutensiz olarak üretilen un çeşitleri beyaz una göre farklı bir fiyatlandırmaya sahiptir. İçerisinde hiçbir kimyasal madde ve GDO barındırmayan unlar pahalı fiyatlarda satışa sunulabilir. Küçük paketlerde alacağınız glutensiz ve organik un ürünleriyle kalorisi düşük yemekler hazırlayabilirsiniz. Lif içeriği yüksek olan tam buğday ununu tercih edebilirsiniz. Yapmak istediğiniz tarifler doğrultusunda ihtiyacınıza uygun bir un seçimi yapabilirsiniz. Değişik seçenekler arasından çeşitli ağırlıklarda üretilen un ürünlerini Hepsiburada ayrıcalıkları ile güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz. 

Write us

Find us at the office

Zawodniak- Bushar street no. 43, 41415 Nouakchott, Mauritania

Give us a ring

Janeicia Dischner
+77 583 658 542
Mon - Fri, 10:00-15:00

Tell us about you